"НЕКА ЕЛЕКТРИК" ЕООД е лицензиран търговец на електроенергия и координатор на балансираща група.

Нека Електрик ЕООД е лицензиран и активен търговец на ток и партньор-интегратор на технологични решения. Ние предлагаме следните услуги и решения:

  1. Търговия с ток – продажба на ток на потребители и покупка на ток от производители;
  2. Доставка на оборудване – продажба на хибридни и стандартни инвертори, ФВ панели, LIFEPO4 батерии, консумативи, конструкции;
  3. Монтаж и изграждане – изграждане на ФЕЦ централа със/без LIFEPO4 батерии в сгради или на открити терени;
  4. Финансов анализ – финансов анализ на специфично инвестиционно намерение за ФЕЦ централа със/без LIFEPO4 батерии и изготвяне на план за управление;
  5. Софтуер управление – динамично управление с помощта на експертен софтуер на ФЕЦ централи със/без LIFEPO4 батерии в сгради или на открити терени;
Ако искате да получите повече информация, моля обадете се на телефон: 0879 130 777 или email: sales@neka.bg

Нека Електрик ЕООД е лицензиран и активен търговец на ток. Дружеството е активен участник в IDM/DAM сегментите на IBEX.bg (Independent Bulgarian Energy Exchange) като на дневна основа транзакциите с наше участие съставляват от 5-15% (150-1000МВч) от общия обем на IDM (Intra Day Market) сегмента. Ние имаме солидна експертиза както в роботизираната онлайн търговията с ток така и с интеграцията на различни технологии използващи вариациите в цената на електроенергията.

Във връзка с управлението на нашия бизнес ние изградихме автоматизирана система за управление на интелигентни хибридни инвертори с интегрирани към тях LIFEPO4 батерии който позволяват зареждане/разреждане на батериите в зависимост от цената на електроенергията. Например, системата зарежда батериите от ФЕЦ или друг енергиен източник когато цената на тока е относително евтина и реализира разреждането на батериите когато цената на тока е висока като по този начин се постигат две основни цели: финансово се оптимизира продажбата на ток и се балансира цялостната търговия с електроенергия. Това решение е напълно интегрирано с визуален интерфейс и конзола за управление.

Има два основни метода за имплементация на тази технология:

  1. Инсталация към нова ФЕЦ централа където хибридните интелигентни инвертори с батерии се захранват директно от ФВ панели;
  2. Инсталация към съществуваща ФЕЦ централа където хибридните интелигентни инвертори с батерии се захранват директно от мрежата на сградата или инсталацията.
Двете инсталации водят до сериозни икономически ефекти усилени с използването на софтуер за управление, като във консервативен вариант изплащането отнема от 4 до 6 години, с очакван живот на инсталацията от 15-18 години (5000-6000 цикъла).
За целите на финансовия анализ на подобен вид технология, ние сме създали таблица която сравнява възможните инсталации на ФЕЦ централа на покрива на хранителен магазин с 1200м2 плосък покрив. За повече информация анализирайте финансовия анализ (ФИГ.1) за различните възможни технологични решения за реализация на тази технология.
За целите на финансовия анализ на подобен вид технология, ние сме създали таблица която сравнява възможните инсталации на ФЕЦ централа на покрива на хранителен магазин с 1200м2 плосък покрив. За повече информация анализирайте финансовия анализ (ФИГ.1) за различните възможни технологични решения за реализация на тази технология.
Първият разработен вариант показан на ФИГ.1.1 е на хранителен магазин със стандартна дневна консумация от 25КВч в периодите с ниска консумация където традиционно цената на електроенергията е по-ниска и 60КВч в периодите на повишена консумация където цената на електроенергия е по-висока. В последната година тренда на цената се обръща и в часовете на активното слънце-греене цената на тока е по-ниска, но това още повече засилва концепцията за изграждане на ФЕЦ инсталации с LIFEPO4 батерии даващи възможност за зареждане когато имаме ниски цени и разреждане когато цените са високи. Както се вижда в анализа средната дневна цена с включени такси за дистрибуция и пренос възлиза на 170 Евро/МВч с обща месечна консумация от 30МВч и обща месечна цена от 5,328 Евро на месец.
Вторият разработен вариант показан на ФИГ.1.2 е описания хранителен магазин със стандартна месечна консумация от 30МВч, средна цена на тока 170Евро/МВч и обща месечна сметка от 5,328 Евро на месец. На този хранителен магазин е инсталирана стандартна покривна ФЕЦ централа от 150КВ на прогнозна стойност от 70,000 Евро. Централата има 80% ефективност, генерира 120КВч/час и общо генерирана енергия на ден е 720КВч. Приемаме че ФЕЦ генерира 120КВч за плътни 6 часа на ден, като 360КВч от тази енергия отиват за покриването на нуждите на магазина с енергия, а останалите 360КВч се продават на търговец на ток на средна цена (след приспадане на търговските и други такси) от 100 Евро/МВч. След като изчислим всички разходи за ток (5,328 Евро), директно използване на генериран ток (1,944 Евро), и продажба на генериран ток (1,080 Евро) се получава намаление от сметката за ток в размер на 3,024 Евро ма месец. Това е намаление от 56.76% на месечния разход за ток, което дава възможност за изплащане на ФЕЦ инвестицията за 1.91 години и има възвращаемост от 51.84% на годишна основа. Този анализ показва че ФЕЦ на покрива е изключително добра инвестиция за хранителен магазин с такива параметри.
Третият разработен вариант показан на ФИГ.1.3 е описания хранителен магазин със стандартна месечна консумация от 30МВч, средна цена на тока 110Евро/МВч и обща месечна цена от 5,328 Евро на месец. На този хранителен магазин е инсталирана стандартна покривна ФЕЦ централа от 150КВ на прогнозна стойност от 70,000 Евро както и стандартна инсталация от хибридни инвертори и LIFEPO4 прогнозна цена от 130,000 Евро. Освен това се спестява монтажа на UPS дизелов агрегат което намалява инвестицията с 50,000 Евро. Централата има 80% ефективност, генерира 120КВч/час и общо генерирана енергия на ден е 720КВч като с остатъчната част тази енергия се зареждат 440КВч LIFEPO4 батерии до 80% от капацитета им. Интелигентното управление на LIFEPO4 батерии е изключително важно както за да гарантира техният дълъг живот от 5000 цикъла, така и да даде възможност за гъвкаво им разреждане/зареждане на база цената и консумацията на ток в хранителния магазин. Приемаме че ФЕЦ генерира 120КВч за плътни 6 часа на ден, като 360КВч от тази енергия отиват директно за покриването на нуждите на магазина с енергия, а останалите 360КВч се подават в интелигентите хибридни инвертори които зареждат LIFEPO4 батериите. Изключително важно е протокола между инверторите и батериите да е стандартизиран за да гарантира правилният режим на зареждане и разреждане. След като LIFEPO4 батерии се заредят, съхранената енергия в тях се освобождава в рамките от 4 до 14 часа като по този начин покрива нуждите на хранителния магазин за тъмните периоди от денонощието. В резултат имаме 360КВч съхранена енергия която прогнозно се освобождава в рамките на периодите с висока и ниска консумация със средна цена на освободената енергия от 170 Евро/МВч (тук са включени спестяванията за доставка, дистрибуция, търговски и други такси на обща сума около 70Евро/МВч). След като изчислим всички разходи за ток (5,328 Евро), директно използване на генериран ток (1,944 Евро), и освобождаване на съхранен ток (1,836 Евро) се получава намаление от сметката за ток в размер на 3,780 Евро ма месец. Това е намаление от 70.95% на месечния разход за ток, което дава възможност за изплащане на ФЕЦ с LIFEPO4 батерии инвестицията за 3.09 години и има възвращаемост от 32.40% на годишна основа. Този анализ показва че покривен ФЕЦ с LIFEPO4 батерии е изключително добра инвестиция за хранителен магазин с такива параметри. Монтажа на покривен ФЕЦ с LIFEPO4 батерии има добавена стойност при условие че имаме намаляване на цената на изкупуване на ФЕЦ ток (това е тенденция в последните месеци) или при внезапно/планирано спиране на тока когато системата действа като UPS агрегат за генерация на ток.
Традиционната ФЕЦ централа се изгражда на открита местност с южно изложение като се използват фотоволтаични панели подвързани в групи наречени стрингове към електронни преобразователи на електроенергия наречени инвертори. Задачата на инверторите е да преобразуват и балансират правия ток в променлив и да го синхронизират с външната електрическа мрежа. За целите на финансовият анализ които е нужен преди инвеститорите да решат да започнат изграждането на традиционна ФЕЦ сме разработили разбивка на всички приходи и разходи от ФЕЦ като сме взели пред вид цените на изкупуване на електроенергия от търговците на ток към Май.2023. За целите на финансовия анализ, погледнете ФИГ.2 където е разработен вариант за монтаж на подобен вид ФЕЦ централа.
Първият вариант на традиционен ФЕЦ с капацитет от 1МВч и включва само ФВ панели и стандартни инвертори, както и всички необходими съоръжения за присъединяването на централата към електрическата мрежа наречена Грид. В този вариант е разгледана начална инвестиция от 850,000 Евро която включва както самата централа, така и нейното изграждане и присъединяване към електро-преносната мрежа. Анализа е направен с базова изкупна цена на произведения ток от 80 Евро/МВч и търговска такса от 10 Евро/МВч. Приемаме че централата ще реализира пълната си мощност за период от 6 часа всеки ден – това принципно е оптимистичен вариант защото както знаем през зимните месеци слънце-греенето не може да осигури такъв капацитет на генерация. След направената калкулация се вижда че реалния месечен доход при тези параметри е 10,080 Евро, което значи че инвестицията ще се изплати за 7.03 години и има доходност от 14.23%. Нека разгледаме вариант при които цената на тока е 50 Евро/МВч. В този случай се получава драматично намаляване на месечния доход до 5,760 Евро, изплащане на инвестицията за 12.30 години и годишна възвращаемост от 8.13%. Както става ясно възвращаемостта на инвестицията е в директна зависимост от борсовата цена на тока и от търговската такса.
Вторият вариант на ФЕЦ включва инсталация използваща LIFEPO4 батерии и хибридни инвертори с общ капацитет на батериите от 1МВч, а на инверторите от 300КВч. Всеки хибриден инвертор управлява 4 броя 10КВч LIFEPO4 батерии. Общата инвестиция за LIFEPO4 батериите и хибридните инвертори е 300,000 Евро. За целта на дългосрочната експлоатация на системата се приема че се използва 80% от капацитета на батериите (DOD 20%) за да се гарантират 5000 цикъла на зареждане/разреждане. На база на изчисленията показани на ФИГ.2.2 се вижда че общата инвестиция за 1МВч LIFEPO4 батерии е 300,000 Евро. Прихода от така изградената система на месечна основа е 11,760 Евро което значи че реалната оптимизация на такова решение е само 1,680 Евро/месец или годишна възвращаемост от 7%. Ако обаче приемам че средната продажна цена на директно генериран ток от ФЕЦ централа е 30 Евро/МВч, тогава годишната възвращаемост се повишава на 12%. С други думи ако инвеститорите очакват падане на цената на тока е добре да инвестират в LIFEPO4 батерии за да могат да гарантират нормалната възвращаемост на ФЕЦ проекта.
Варианта за монтаж на ФЕЦ на покрив с LIFEPO4 батерии е оптимален вариант за бизнеса с изключително висока възвращаемост от 30% на година при услови че са спазени следните изисквания:

  1. Генерираната енергия е за собствени нужди;
  2. Имате излишък от генерирана ФЕЦ енергия която може да се съхрани;
  3. Имате консумация на енергия извън светлите часове на денонощието.
Ако тези условия са спазени монтажа на LIFEPO4 батерии гарантира отличен доход на база спестяване до 80% от консумираната енергия.
Монтажа на ФЕЦ с LIFEPO4 батерии с основна цел продажба на ток е инвестиция която е с относително ниска възвращаемост от 7% на година. Проблема идва от ниската изкупна цена на тока и малката разлика в цената на тока генериран от ФЕЦ, съхраняван в батериите и продаван в по-късните часове на денонощието. Ако обаче използваме система за съхранение на ток с LIFEPO4 батерии където основната цел е консумация на ток за собствени нужди възвращаемостта скача драстично заради спестените разходи за доставка, търговски и други такси (около 70Евро/МВч) и използването на енергията през тъмните часове на денонощието. В този случай възвращаемостта скача на 30% на година, а потреблението на ток спада с до 80% от нормалната месечна консумация без използване на батерии.
Нека Електрик ЕООД е разработила обстоен финансов анализ за изграждане на ФЕЦ покривна централа с LIFEPO4 батерии. Според нашия анализ (ФИГ.1) и ако са изпълнени следните три условия: първо, генерираната енергия е за собствени нужди; второ, имаме излишък от генерирана енергия която може да се съхрани; трето, имаме консумация на енергия извън светлите часове на денонощието, се получава спестяване на около 80% от използваната електроенергия и обща възвращаемост от 30% на годишна основа.
Нека Електрик ЕООД има експертиза в областта на търговията с електроенергия и нейното балансиране. На базата на тази експертиза разработихме собствен софтуер за динамично управление на интелигентни хибридни 12КВ on-grid инвертори, които управляват през CANBUS интерфейс 4 броя 10КВ LIFEPO4 батерии. Софтуера ни динамично подава необходимите конфигурационни параметри за функционирането на тези устройства в зависимост от много фактори като: цена на електроенергията, текуща ФЕЦ генерация, текуща консумация на потребителя на енергия, и текущо състояние на батериите. Всички параметри се управляват от лесен за използване потребителски инрерфейс, като цялостната генерация на системата е визуализирана в графична среда.
Софтуер за динамично управление на LIFEPO4 батерии е нужен заради следните няколко причини:

  1. Съхраняване на евтин ток;
  2. Продажба на скъп ток;
  3. Устойчиво управление на LIFEPO4 батерии гарантиращо ниски температурни режими и дългосрочна експлоатация;
  4. Разреждане на батериите според необходимата консумацията на електроенергия;
  5. Установяване на проблеми в състоянието и експлоатацията на системата;
  6. Технологичен и финансов анализ на работата на системата.
Използването на софтуер за динамично управление на хибридни инвертори и LIFEPO4 батерии е абсолютно задължително ако се нуждаете от надежден метод за управление на системата и търсите оптимизация на приходната част от минимум 15% на годишна основа. Нека Електрик ЕООД предлага своят софтуер за използване в облачен режим срещу месечна такса зависеща от капацитета на управляваната система.
За повече информация се обадете на телефон: 0879 130 777.
Ако искате да получите повече информация, моля обадете се на телефон: 0879 130 777 или email: sales@neka.bg

Нека Електрик ЕООД е един от най-активните търговци на електроенергия на IDM пазара в страната със средно търгувано количество на ден от 200МВч. Ние се стремим винаги да бъдем близко до клиентите ни защото те са ни скъпи.
Фирмата има централен офис във Варна, Маркет Варна, ет.4 (до Кооперативен Пазар). Освен това фирмата има офиси на централни локации в София, Пловдив, Добрич, Пазарджик.
За връзка с нас, моля позвънете на: 0879 130 777.


Моля, използвайте контактната информация за да се свържете с нас и ние приоритетно ще обработим Вашата заявка:

Продажби: sales@neka.bg

Техническа Поддръжка: support@neka.bg

факс: +359 52 603 983

Варна: ул. Иван Страцимир №2А, ет.4, Централен Офис (до Кооперативен Пазар)